Inne nękające nas sny

Inne nękające nas sny

Inne nękające nas sny

Sny redukujące, czyli negatywne, to takie, które nieco obniżają nasze mniemanie o sobie. Ludzie, którzy doznają we śnie takich wizji, mają niezwykle wysoką opinię na swój temat i stale dają to do zrozumienia innym. Nieświadomość, która doskonale wie, że takie balony są zbyt nadmuchane, przekornie stara się je przebić i doprowadzić do barwnej eksplozji obrzydliwej wyobraźni.
Jung z upodobaniem przytaczał sny jednej ze swych pacjentek, pedantycznej arystokratki, która niezwykle ceniła samą siebie, ale której każdej nocy śniły się tylko brudne rybaczki i pijane prostytutki.
Sny-reakcje są odtworzeniem doznanych przeżyć. Często wynikają one z traumatycznych doświadczeń i będą się powtarzać, dopóki powodujące je przykre bodźce nie ustaną. Kiedy dzięki interpretacji snów rozpoznamy sen-reakcję, zwykle przestaje on się pojawiać.
Sny powracające występują przeważnie w młodości, choć mogą pojawić się także w starszym wieku. Tak sen może być bardzo przykry, ponieważ pozostawia w nas wrażenie, że ma jakiś specjalny sens. Czujemy się niejako zaszczuci.
Takie odczucie jest według Junga jak najbardziej zasadne, gdyż tego typu sen zwykle wynika z zaburzeń psychicznych. Rozpoznanie ukrytej treści takich snów przeważnie kładzie im kres.

Komentarze: